Тема уроку: У чому полягає основний зміст «золотого правила» моралі Мета: розкрити зміст поняття «золоте правило» моралі, поясни¬ти його значущість для життя; на практичних прикладах сформу¬вати знання про зміст людських чеснот, а саме: привітності, добро¬зичливості, делікатності, гідності, благородства, скромності, при¬стойності; удосконалювати мо-ральні якості; виховувати повагу до людини. Словничок учня: делікатність — ввічливість, люб'язність, витриманість; готов¬ність виявити увагу; вразливість і чутливість; гідність — особливе моральне ставлення людини до себе, що виявляється в усвідомленні своєї самоцінності моральної рівності з іншим людьми; ставлення людини до інших людей, в якому визначається їхня безумовна цінність; благородство — природжена схильність до доброчесності Очікувані результати. Після уроку учні зможуть: розуміти основний зміст по¬няття «золоте правило» моралі; розумітися на багатьох люд¬ських чеснотах; аналізувати свої дії та дії одно¬класників; обґрунтовувати роль людських чеснот у повсякденному житті; пояснювати, навіщо потрібні норми етикету та чому потрібно дотримуватися «золотого прави¬ла» моралі; визначати власне ставлення до «золотого правила» моралі План змісту уроку: 1. Навіщо потрібні норми етикету. 2. Що таке пристойність. 3. Чому потрібно дотримуватися «золотого правила» моралі. Хід уроку І. Перевірка домашнього за¬вдання Гра «Мікрофон»: • Кого з ваших знайомих та близьких ви б назвали людиною з ве¬ликої літери? • Як людина може вдосконалюва¬ти себе? П. Повідомлення теми й очіку¬ваних результатів уроку Ш. Вивчення нового матеріалу Учитель. Моральні норми і правила в суспільстві людей існу¬вали з давніх-давен. Первісні люди поширювали дії моральних норм тільки на представників свого роду чи племені. Чужі вважалися небез-печними. Стосовно них ніякі мо¬ральні норми не діяли. Йшов час, і звичаї, а з ними й моральні правила змінювалися. Утверджувалася дум¬ка про спільність усіх людей, про їх єдність. Певні норми моралі у всі часи визнавалися загальнолюдськими, тобто притаманними будь-якому суспільству, будь-якій культурі, не¬залежно від рівня її розвитку. Осно¬ву загальнолюдської моральності становить «золоте правило»: «Думай про іншого!». Нарівні з моральними уявлення¬ми, спільними для багатьох народів, існує велика кількість правил при¬стойності, які стосуються манери одягатися, поводити себе за столом, спілкуватися з людьми, молодшими чи старшими за віком і становищем. Деякі правила пристойності можна розглядати як необхідний складник моралі. Скажімо, шанобливе став¬лення до старших. Поясніть, ж ви розумієте «зо¬лоте правило» моралі: «Думай про іншого!». Чому це правило отримало на¬зву «золотого»? Учитель. Ідучи до криниці по воду, зустрівши сусіда в місько¬му ліфті, ми неодмінно виявляє¬мо один з обов'язкових елементів ввічливості — бажаємо своєму знайомому «доброго ранку» й «до-брого здоров'я». Від цих простих і звичних слів, що стали традиційни-ми в нашому повсякденні, легшає на душі, підноситься настрій. І, на-впаки, варто комусь не відповісти на привітання... Пригадайте казку Льюїса Керрола «Аліса в Задзеркаллі». Про які обов'язкові правила ети¬кету нагадала дівчинці Королева? Які з них є слушними й сьогодні, а які—застарілими? Доведіть, покладаючись на текст, що непотрібними деякі з них вважала й Аліса, якій судилося жити майже сто п'ятдесят років тому в Англії. Чому правила етикету зміню¬ються? Чи потрібні сучасній людині ці правила? Чому? Бесіда: • Для чого людям хороші манери? Що, на вашу думку, означає «пристойність» ? Чи можна вважати поведінку Миколки «пристойною»? Чому? Чи можна вважати пристой¬ною відповідь батьків? Чому? «Ми сьогодні в школі вивчали, як за обідом користуватися ножем та виделкою, — сказав Миколка бать¬кам. — А ви цього не робите. Я ду¬маю, що ви некультурні». Батьки перезирнулися «Ну що ж, а ти навчи нас», —запропонувала мама. Учитель. Ситуація, тільки-но обговорювали, є етикетною. Миколка правильно користувався ножем та виделкою, однак чи можемо ми вважати поведінку пристойною? У нашому суспільстві людей, які поважають хороші манери та є ввічливими їх називають пристойнш А бувають особи, які, мають хороші манери, не поважають оточуючих і навіть своєю поведінкою ображають інших людей Робота в малих групах. Діти об'єднуються в малі гру вибирають одну з ситуацій в підручниках. Робота зі словничком Бесіда за оповіданням в підручнику «Про золоте правило моралі» • Чи актуальне це «золоте прави¬ло» моралі сьогодні? Придумайте коротку історію, яка переконує, що «золоте правило» моралі допомагає в повсякденному житті. Обговорення тексту вірша В. Симоненка. КРИВДА Він росте, як і інші діти, І вистрибує, як усі. Любить босим прогоготіти По ранковій колючій росі. У Івася немає тата. Не питайте тільки, чому Лиш від матері ласку знати Довелося хлопчині цьому. Любить квіти на луках рвати, Майструвати лука в лозі, По городу галопом промчати На обуреній, гнівній козі. Але в грудях жаринка стука, С завітне в Івася одно — Хоче він, щоб узяв за руку . І повів його тато в кіно. Ну нехай би смикнув за вухо, Хай нагримав би раз чи два, — Все одно він би тата слухав І ловив би його слова... Раз Івась на толоці грався, Раптом глянув — сусіда йде. — Ти пустуєш тута, — озвав¬ся, — А тебе дома батько жде... Біг Івасик, немов на свято, І вибрикував, ж лоша, І, напевне, була у п'ятах Пелюсткова його душа. На порозі закляк винувато, Але в хаті—мама сама. —Дядько кажуть, приїхав тато, Тільки чому ж його нема?.. Раптом стало Івасю стидно, Раптом хлопець увесь поблід — Догадався, чому єхидно Захіхікав сусіда вслід. Він допізна сидів у коноплях, Мов уперше вступив у гидь, З оченят, від плачу промоклих, Рукавом витирав блакить. А вночі шугнув через грядку, Де сусідів паркан стирчав, Вибив шибку одну з рогатки І додому спати помчав... Бо ж немає тим іншої кари, Хто дотепи свої в іржі Заганяє бездумно в рани, У болючі рани чужі... Які правила спілкування пору¬шив дорослий? Чи засуджуєш ти вчинок Івася? Аргументуй свою точку зору. Чи траплялася тобі нагода за¬хистити права іншої дитини? Прочитайте наведені правила су¬часного етикету та поясніть, як втіле-но в них людяність і справедливість. Не говоріть про людину погано поза очі. Не читайте без дозволу чу¬жих листів. Не підслуховуйте чужих розмов — це дуже неввічливо. Неввічливо вказувати пальцем, особливо на людину. Неввічливо грюкати дверима, навіть якщо ви розгнівані Не смійтеся голосно, особливо в товаристві: це ознака невихованості Ніколи не смійтеся над по¬милками інших: це прикро вражає людей. Ввічлива людина рідко пере¬пиняє розповідь, навіть якщо чула її багато разів. Якщо ви слухаєте якусь смішну історію, смійтеся, навіть якщо вам і не смішно: це вияв ввічливості до оповідача. Назвіть моральні риси, на яких грунтується сучасний етикет. Чи вважаєте ви важливим для себе дотримання правил етикету? Чому? Чому правило «Стався до лю¬дей так, як хочеш, щоб вони стави¬лися до тебе» називають «золотим правилом» моралі? Чи погоджуєтеся ви з твер¬дженням, що дотримання правил етикету сприяє успіхові в діяльності й спілкуванні людини? Відповідь о᬴рунтуйте. IV. Узагальнення знань Тест «Чи подобаєшся ти лю¬дям?». V. Домашнє завдання Повторити «золоте правило» моралі
Правила етикету Не говоріть про людину погано поза очі. Не читайте без дозволу чу¬жих листів. Не підслуховуйте чужих розмов — це дуже неввічливо. Неввічливо вказувати пальцем, особливо на людину. Неввічливо грюкати дверима, навіть якщо ви розгнівані Не смійтеся голосно, особливо в товаристві: це ознака невихованості Ніколи не смійтеся над по¬милками інших: це прикро вражає людей. Ввічлива людина рідко пере¬пиняє розповідь, навіть якщо чула її багато разів. Якщо ви слухаєте якусь смішну історію, смійтеся, навіть якщо вам і не смішно: це вияв ввічливості до оповідача